Ferie niedługo
Ferie zimowe to szczególnie wyzwanie dla medyków dbających o zdrowie uczniów i ich rodzin odpoczywających w różnych rejonach kraju. Pod opiekę dyżurującego tam personelu rokrocznie trafiają m.in. setki pacjentów ze zwichnięciami, skręceniami, złamaniami, otarciami, rozcięciami głowy. O tego rodzaju urazy nietrudno bowiem podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami, jazdy na nartach czy sankach. Odpoczynek może zakłócić także nagłe zatrucie czy infekcja. Dobrze zatem wiedzieć gdzie szukać pomocy.
Konsultacja w POZ
Jeśli spędzasz ferie na terenie własnej gminy (u nas Ząbki) i potrzebujesz konsultacji medycznej, pomoże ci lekarz rodzinny, który na co dzień dba o twoje zdrowie. Podczas pobytu w innej części Polski, możesz zgłosić się do każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oznaczonej logiem NFZ.
Poza godzinami pracy przychodni POZ (8:00 – 18:00 w dni powszednie) za opiekę nad pacjentami, którzy nagle źle się poczuli, odpowiadają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W naszym powiecie wołomińskim jest jedna (sic!) placówka pełniąca taką rolę. Możesz dowolnie wybrać najbliższy gabinet, który zapewnia tego rodzaju doraźną pomoc (w naszym pobliżu jest jeszcze placówka w Rembertowie), niezależnie od tego, gdzie na co dzień się leczysz. Nie obowiązuje rejonizacja.
Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz przez całą dobę w weekendy i święta.
Teleporada przez telefon
W nocy, weekendy i święta niepokojące objawy choroby możesz także skonsultować z medykiem przez telefon, bez wychodzenia z domu. Umożliwia to Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 – taki sam w całej Polsce.
Porad udziela profesjonalny personel medyczny: pielęgniarki, położne i lekarze. W razie potrzeby otrzymasz e-receptę na niezbędne leki.
Stan nagły
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR to: 985 lub 601 100 300.
Zagranica
Planując zimowy wypoczynek poza Polską, włóż do portfela wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.
Podsumowanie
Niezależnie od celu podróży, przed wyjazdem zainstaluj w telefonie aplikację mojeIKP. Zapewnia ona dostęp do najważniejszych informacji o twoim zdrowiu np. e-recept i dawkowania przepisanych leków. Znajdziesz w niej także zakładkę „pierwsza pomoc” ze wskazówkami, które ułatwią ci skuteczne niesienie ratunku w sytuacji, gdy będziesz świadkiem wypadku czy zatrzymania krążenia.
My życzymy Wam udanych ferii i abyście nie musieli ich spędzać w poczekalniach przychodni !!!