Wirus z Wuhan
Koronawirus
Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2744. W ostatnich 24 godzinach potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań.
„Koronawirusy są znane od lat. Wywołują 10-20 proc. przeziębień” – mówi dr Kuchar. I dodaje, że z przeziębieniem boryka się co roku 20 proc. osób.
Wyjaśnia, że koronawirusy spowodowały już dwie groźne epidemie odzwierzęce. Pierwszą z nich była epidemia SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej), która przebiegała jako ciężkie zapalenie płuc. „Choroba miała wysoką śmiertelność: 50 proc. chorych trafiało na oddział intensywnej terapii, a 10 proc. umierało” – mówi badacz. Przypomniał, że na chorobę tę od 2002 r. zapadło ok. 8 tys. os., a ponad 700 zmarło.
W 2012 r. pojawił się z kolei inny koronawirus – wywołujący MERS – bliskowschodni zespół oddechowy. Zachorowało kilka tysięcy osób, a śmiertelność wyniosła ok. 30 proc.
„Śmiertelność w przypadku poprzednich epidemii koronawirusów była więc przerażająco duża, ale skończyło się na kilkuset zgonach na całym świecie” – mówi dr Kuchar. Porównuje, że w przypadku grypy rocznie odnotowuje się rocznie 1 mld zachorowań i kilkaset tysięcy zgonów. „Ale grypę jakoś oswoiliśmy” – mówi.
Koronawirus jest coraz bliżej Polski – w nocy z poniedziałku na wtorek (27-28.01) w Bawarii potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania. Nowym koronawirusem został zakażony mężczyzna z powiatu Starnberg.
Niemcy to drugi kraj w Europie, gdzie odnotowano przypadek zakażenia koronawirusem. Wcześniej stwierdzono go tylko we Francji. Informacje na ten temat potwierdziło w nocy z poniedziałku na wtorek ministerstwo zdrowia Bawarii, gdzie znaleziony został chory. Mężczyzna w powiecie Starnberg został zakażony nowym koronawirusem – poinformował rzecznik resortu. Pacjent znajduje się pod obserwacją w izolatce.
Mapa zakażeń – live
Koronawirusy – jak się zakażamy?
Istnieje przekonanie, że wirus SARS pojawił się na skutek transmisji od nietoperzy, chociaż mogły to być również jenoty. Najbardziej zagrożonym rejonem, gdzie występuje SARS jest południowo-wschodnia Azja. Jednak wciąż aktualne pozostaje przypuszczenie, że źródłem koronawirusów dla ludzi są wielbłoądy. Wirusy mogą być zlokalizowane w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia. Bezpośredni kontakt z wymienionymi wydzielinami może skutkować przeniesieniem zakażenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest zakażenie człowieka przez człowieka, chociażby wskutek bliskiego kontaktu z chorymi osobami czy wśród pracowników służby zdrowia.
Z informacji jakie do tej pory posiadamy wygląda na to, że wirus z Wuhan przenoszony jest drogą kropelkową. Dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się przebywać jak najmniej w dużych skupiskach ludzkich, a jeżeli nie możemy tego uniknąć np. metro, pociąg etc. używać minimum masek z filtrami HEPA. Ponadto obowiązkowo należy myć często ręce.
W zapobieganiu chorobie bardzo ważne są poniższe działania:
- należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,
- należy pamiętać o higienie podczas oddychania, czyli zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową),
- ważna jest higiena osobista, czyli częste mycie rąk,
- podczas podróży warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
- nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa,
- osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus Wuhan, powinny dokładnie przestudiować informacje zamieszczone na stronie WHO,
- należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.
Objawy
Początkowe objawy zakażenia wirusem z WUHAN to gorączka i suchy kaszel, a po tygodniu mogą się pojawić zaburzenia układu oddechowego wymagające leczenia szpitalnego. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne. Zakażenie to rzadko jednak powoduje katar i kichanie, tak jak przeziębienie.
Inne objawy chorobowe występują u osób zarażonych SARS-CoV. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności (kłopoty z oddychaniem). U pewnej grupy pacjentów kłopoty z oddychaniem mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta.
Z kolei infekcja spowodowana wirusem MERS-CoV daje na początku mało charakterystyczne objawy, w postaci bólu głowy, kaszlu, wysokiej temperatury, duszności oraz bólów mięśni. Czasem dołączają się nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Wraz z rozwojem infekcji tym wirusem rozwija się zapalenie płuc, które może skutkować śmiercią pacjenta. Nie rzadko można zaobserwować upośledzone funkcjonowanie nerek.
INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ
W ostatnich kilku tygodniach w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Płd., Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała > 38 oC, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.
W przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie należy bezzwłocznie zgłosić się do izby przyjęć szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Główny Inspektor Sanitarny