Krztusiec to niestety częsta choroba wykrywana przez nas w przychodni, u naszych najmniejszych pacjentów.
Co to jest Krztusiec
Krztusiec jest chorobą zakaźną układu oddechowego, atakującą przede wszystkim dzieci. Jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków i niemowląt, dla których stanowi nawet zagrożenie życia. Objawia się, między innymi, uporczywym, suchym kaszlem. Przed krztuścem można się skutecznie uchronić tylko dzięki szczepieniom.
Krztusiec – przyczyny i objawy choroby
Krztusiec (inna nazwa choroby to koklusz), jest niezwykle zaraźliwą chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterię Bordella pertussis. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Wylęga się od 3 do 14 dni od zakażenia bakterią. Chory pozostaje źródłem zakażenia prawie od początku wylęgania się choroby i aż do trzech tygodni po wystąpieniu pierwszych objawów.
Najbardziej charakterystyczne objawy krztuśca to napady kaszlu oraz duszności. Krztusiec atakuje przede wszystkim małe dzieci, będące w wieku przedszkolnym lub szkolnym, a także niemowlęta, dla których krztusiec jest szczególnie niebezpieczny.
Przebieg choroby
Krztusiec przebiega w trzech fazach:
- faza pierwsza: okres nieżytowy. Trwa około dwóch tygodni. W tym czasie u chorego występuje stan podgorączkowy, męczy go suchy kaszel, pojawia się nieżyt nosa i – czasem – zapalenie spojówek. To czas, gdy do komórek błon śluzowych układu oddechowego i do układu limfatycznego zaczyna przenikać bakteria.
- faza druga: okres kaszlu napadowego. Trwa od jednego do czterech tygodni. Toksyny, wydzielane przez bakterie, zaczynają działać i powodują wydzielanie się gęstego, lepkiego śluzu. Szczególnie ciężko krztusiec przechodzą noworodki, u których zamiast kaszlu mogą wystąpić bezdechy, duszności, kichanie i łzawienie. Małe dziecko dostaje ataków kaszlu głównie w nocy. Podczas tych ataków dziecko sinieje i czerwienieje na przemian, pojawiają się okresy bezdechu i mimowolne oddawanie moczu lub stolca. Napady kaszlu u małego dziecka kończą się wymiotami, wyczerpaniem organizmu, połączone są też z wylewami do spojówek i wybroczynami na twarzy.
- faza trzecia: okres rekonwalescencji. Trwa do trzech miesięcy. W tym czasie napady kaszlu stopniowo zanikają.
Osoba, która przeszła krztusiec, nie zyskuje trwałej odporności. Po okresie od 4 do 10 lat może ponownie zachorować na koklusz.
Wykrywanie choroby
Aby stwierdzić, co powoduje ataki kaszlu, bada się wydzielinę pobraną z gardła chorego w ciągu pierwszych dwóch tygodni choroby. W następnych tygodniach w krwi pojawiają się przeciwciała (Ig A i Ig G), które wykrywane są w trakcie badania laboratoryjnego. Koszt badań można sprawdzić w naszym cenniku online.
Po zdiagnozowaniu choroby pacjent musi być izolowany od otoczenia, ponieważ pozostaje źródłem zakażenia. W leczeniu stosuje się antybiotyki z grupy makrolidów. Małe dzieci, chore na koklusz, powinny być hospitalizowane. Przy stosowaniu antybiotykoterapii chory przestaje być zaraźliwy dla otoczenia po pięciu dniach.
Ważne jest pomieszczenie, w którym przebywa chory. Powinno być wywietrzone, dość chłodne i odpowiednio nawilżone.
Nasz artykuł został opracowany w oparciu o artykuł zamieszczony w Gazecie Wyborczej, którego autorem jest aniaku.